Wydarzenia

 • ESKAPADA- poznaj swój region z przewodnikiem!

  17.05.2021

  Rejestracja na poszczególne wydarzenia rozpoczyna się 20 maja 2021 r. o godzinie 9:00 i potrwa do momentu wyczerpania liczby dostępnych miejsc lub do 28 maja 2021 r. do godziny 21:00. Serdecznie zapraszamy.

   
 • Konkurs plastyczny dla dzieci. Do wygrania zestawy klocków LEGO i pakiety wycieczkowicza!

  13.05.2021

  Plusz, gałganki, modelina, farbki i kredki, a może materiały z recyklingu? Liście odciśnięte na papierze? Wyklejanki i wycinanki? Wybierz technikę, przygotuj pracę na wybrany temat, przyślij ją do nas i wygraj fantastyczne nagrody – zestawy klocków LEGO oraz plecaki z gadżetami przydatnymi podczas podróży.

  Więcej szczegółów pod linkiem: 

  https://pomorska.pl/konkurs-plastyczny-dla-dzieci-do-wygrania-zestawy-klockow-lego-i-pakiety-wycieczkowicza/ar/c15-15572513

   

   
 • ETAP WOJEWÓDZKI KONKURSU – ROZSTRZYGNIĘTY !

  04.05.2021

  To już XX edycja ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe. Choć ten konkurs ewoluował na przestrzeni  lat bezustannie, to w tym roku przyszło, zarówno organizatorom jak i uczestnikom,  zmierzyć się z dodatkowymi trudnościami spowodowanymi obostrzeniami sanitarnymi na terenie naszego kraju. Na szczęście udało się je pokonać i przebrnąć przez 4 kolejne etapy: od szkolnego, aż po wojewódzki. Przed uczestnikami już tylko etap końcowy czyli ogólnopolski. Niestety nie może się on odbyć w dotychczasowej formule, gdyż, ze względu na wciąż funkcjonujące obostrzenia nie można przeprowadzić go w formie bezpośredniej rywalizacji reprezentacji wszystkich województw, a jedynie w wersji on-line, tak jak wszystkie poprzednie etapy.

   
 • Webinarium ,, Sztuka Kompostowania "

  29.04.2021

  Zapraszamy Państwa i osoby zainteresowane tematyką ograniczania
  strumienia biomasy generowanej przez gospodarstwa domowe na
  najbliższe webinarium "Sztuka kompostowania" zorganizowane w ramach
  zadania "Od kompostownika do ogrodnika". Program współfinansuje UM
  Góra Kalwaria.

  Warsztat ma charakter otwarty i jest bezpłatny.

   
 • LEKCJE Z KLIMATEM !

  19.04.2021

  22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, zapraszamy uczniów kl. VII-VIII szkół podstawowych

  i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w webinarium na temat zmian klimatu

  oraz działań na rzecz ochrony klimatu.

  To już drugie z serii spotkań Lekcje z Klimatem organizowanych przez Ministerstwo Klimatu

  i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska cykl Lekcje z Klimatem to wsparcie

  dla nauczycieli, w tym wychowawców, w realizacji zajęć edukacyjnych z zakresu ochrony

  środowiska oraz działań na rzecz klimatu.

   

Warto zobaczyć

 • Komierowo

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sępólno Krajeńskie. Godny uwagi jest zespół pałacowo-parkowy z XIX/XX. Pałac rozbudowano w latach 1924-29 w stylu neobarokowo-klasycystycznym. Po jego obu stronach znajdują się oficyny. W parku liczne okazy starodrzewia, m.in. 8 pomnikowych dębów o obwodzie 332-622 cm.

   
 • Kęsowo

  13.08.2013

   

  Wieś gminna w powiecie tucholskim. Wymieniona w dokumentach historycznych z 1361 roku, jako wieś rycerska. Możliwe jednak, że już w VII-VIII wieku istniała tu osada, która utrzymywała kontakty z ze znajdującym się niedaleko, wśród łąk pod Obrowem, grodem obronnym. Potwierdzeniem tego mogą być odkryte niedaleko Kęsowa groby skrzynkowe.

  We wsi późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku oraz poewangelicki kościół z lat 1905-1910.

   
 • Kamień Krajeński

  13.08.2013

  Miasto w powiecie sępoleńskim, nad Kamionką, prawobocznym dopływem Brdy, w pobliżu jeziora Mochel. Stacja kolejowa PKP na linii Chojnice - Nakło nad Notecią. Ośrodek usługowy dla rolnictwa, drobny przemysł.

  Gród wzmiankowany w 1107 roku. Prawa miejskie otrzymał w 1359 roku. Do 1772 własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a do 1822 - diecezji chełmińskiej. Kościół zbudowany po 1581 roku, w latach 1720-1722 i 1865 rozbudowany w stylu barokowym. Plebania z XIX wieku. Zachowały się tu fragmenty murów obronnych z XIV wieku oraz domy z I połowy XIX wieku.

   
 • Dąbrówka

  13.08.2013

  Wieś sołecka położona przy północnej granicy gminy. Pierwsza wzmianka z 1275 roku. Wieś od średniowiecza do zaborów była własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Kościół po raz pierwszy wymieniony w 1653 roku pochodził prawdopodobnie z XIV wieku. Obecny, w stylu neogotyckim, wybudowano w 1899 roku. Z Dąbrówki pochodził biskup chełmiński Augustyn Rosentreter, którego rodzice pochowani są na przykościelnym cmentarzu. Z dawnej zabudowy, obok kościoła, zachowały się budynki mieszkalne i gospodarcze z XIX i XX wieku i budynek po dawnej szkole z 1915 r.

   
 • Żalno

  13.08.2013

  Wieś w gminie Kęsowo, nad jeziorem o tej samej nazwie, w odległości 7 km na północny zachód od Tucholi. W średniowieczu dobra rodowe Żalińskich.