Niestety to już ostatnia zagadka w konkursie. Kto jeszcze nie spróbował swoich sił, zachęcamy do udziału! Udanych wakacji i do zobaczenia w kolejnej edycji.

Jaki to motyl? Podaj nazwę gatunkową. Motyle to  symbole piękna i doskonałej formy jednocześnie. Zamieszkują łąki, ogrody, pola, lasy i zarośla a nawet miasta. Niektóre można spotkać praktycznie wszędzie, inne tylko w określonych środowiskach. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 25.06.2020 r.
Nagrodę wygrywa Maciej Lewandowski.

Poprawne odpowiedzi: 1 - bielinek kapustnik, 2 - rusałka pawik, 3 - czerwończyk nieparek, 4 - paź królowej

Attachments:
Download this file (ZD-zagadka nr 10.pdf)ZD - zagadka nr 10313 kB

Czyj to trop? Podaj nazwę zwierzęcia. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 16.06.2020 r.
Nagrodę wygrywa Lena Przedzienkowska.

Poprawne odpowiedzi: 1. Borsuk europejski, 2. Wydra europejska, 3. Dzik, 4. Jeleń szlachetny, 5. Żuraw zwyczajny, 6. Sowa.

 

Attachments:
Download this file (ZD-zagadka nr 9.pdf)ZD - zagadka nr 9304 kB

Z jakiego to drzewa? Na podstawie fotografii nazwij wybrane gatunki drzew. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 10.06.2020 r.
Nagrodę wygrywa Agata Mrowińska.

Poprawne odpowiedzi: 1. Buk zwyczajny, 2. Brzoza brodawkowata, 3. Wiąz zwyczajny, 4. Daglezja pospolita, 5. Grab zwyczajny.

 

Attachments:
Download this file (ZD-zagadka nr 8.pdf)ZD - zagadka nr 8394 kB

Z jakiego krzewu pochodzi ten owoce? Podaj nazwę gatunkową. Dla człowieka owoce roślin krzewiastych mają często znaczenie użytkowe (owoce jadalne, owoce zawierające substancje lecznicze, barwiące itp). Na terenie zieleni miejskiej natomiast pełnią głównie funkcje ozdobne.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 02.06.2020 r.
Nagrodę wygrywa Zuzanna Kamińska.

Poprawne odpowiedzi: 1. kalina koralowa, 2. jałowiec zwyczajny, 3. trzmielina pospolita,  4. czeremcha zwyczajna 5. wawrzynek wilczełyko, 6. borówka brusznica.

Attachments:
Download this file (ZD-zagadka nr 7.pdf)ZD - zagadka nr 7363 kB

Ślady bytowania zwierząt. Jakie zwierzę zostawiło ten ślad? Podaj nazwę gatunkową. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 26.05.2020 r.
Nagrodę wygrywa Bartosz Gruźlewski.

Poprawne odpowiedzi: 1. dzieżba gąsiorek, 2. zaskroniec zwyczajny, 3. galasówka dębianka, 4. sarna europejska, 5. kornik drukarz.

Attachments:
Download this file (ZD - zagadka nr 6.pdf)ZD - zagadka nr 6525 kB

Czyje to mieszkanie? Podaj nazwę gatunkową. Zwierzęta budują sobie lepianki, szałasy, "apartamenty", legowiska, gniazda bądź zajmują czyjeś. Stanowią one miejsce schronienia, odpoczynku, rozrodu. Zagadka w załączniku. Kto pierwszy ten lepszy.

 
Aktualizacja dn. 19.05.2020 r.
Zagadka nr 5 została rozstrzygnięta - nagrodę wygrywa Maria Gruźlewska.
Prawidłowe odpowiedzi to: 1. remiz zwyczajny, 2. żuraw zwyczajny, 3. borsuk europejski, 4. bóbr europejski.

Attachments:
Download this file (ZD - zagadka nr 5.pdf)ZD - zagadka nr 5425 kB

Czyj to ogon? Podaj nazwę gatunkową. Zwierzęta mają różne ogony - długie, krótkie, puszyste, gładkie… Pełnią one różne funkcje: lokomocyjną, chwytną, sygnalizacją itp. Ogon pomaga zwierzęciu m.in. w pływaniu, czołganiu się, bieganiu, skakaniu, wspinaniu. Na lądzie nierzadko pełni funkcję piątej kończyny. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Aktualizacja dn. 13.05.2020 r.
Zagadka nr 4 została rozstrzygnięta - nagrodę wygrywa Jaś Gawiński.
Prawidłowe odpowiedzi to: 1. Wilk szary, 2. Dzik euroazjatycki, 3. Zimorodek, 4. Jeleń szlachetny, 5. Bielik zwyczajny.

 

Attachments:
Download this file (ZD-zagadka nr 4.pdf)ZD-zagadka nr 4.pdf488 kB

Czyja to "ozdoba"? Podaj nazwę gatunkową. Zwierzęta posiadają różne ozdoby na ciele - mogą to być kropki, paski, cętki, pukle piór, wisiory, kolorowe pióra, puszyste ogony itp., które dodają im uroku, odstraszają napastnika, pomagają w zdobywaniu pokarmu czy też zauroczeniu partnerki. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Aktualizacja dn. 07.05.2020 r.
Zagadka nr 3 została rozstrzygnięta - nagrodę wygrywa Oliwia Gawińska
Prawidłowe odpowiedzi to: 1. dudek zwyczajny, 2. ryś euroazjatycki, 3. łoś euroazjatycki, 4. salamandra plamista, 5. daniel zwyczajny.

 

Attachments:
Download this file (ZD - zagadka nr 3.pdf)ZD - zagadka nr 3.pdf263 kB

Drzewa jeszcze w pełni nie rozwinęły liści, a w runie leśnym pojawiły się przepiękne dywany kwiatowe. 

Jaki to leśny kwiat? -> w załączniku

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

---------------------------------------------------------------------------------------
Aktualizacja dn. 28.04.2020 r.

Zagadka nr 2 została rozstrzygnięta - nagrodę wygrywa Maciej Weiss
Prawidłowa odpowiedź to: 1. Miodunka plamista, 2. Przylaszczka pospolita, 3. Kokorycz pusta, 4. Zawilec gajowy, 5. Ziarnopłon wiosenny.

Zaglądajcie do nas. Niedługo pojawi się kolejna zagadka :)

 

Attachments:
Download this file (Zagadka nr 2.pdf)ZD - zagadka nr 2126 kB

Witajcie! Internetowy konkurs Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego „Zielony detektyw” wraca z 4. edycją. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Na czym polega? Już przypominamy - zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych publikowanych na naszej stronie internetowej oraz funpage'u Facebook. Odpowiedzi na zadania należy przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź, zostanie nagrodzona. Do wygrania nagroda książkowa.

Attachments:
Download this file (ZD-zagadka_nr1.jpg)ZD - zagadka nr 1152 kB

Czas na rozstrzygnięcie konkursu pt. ,,Parku krajobrazowego poznawanie przez bajkopisanie – bajka o Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym’’. Przypominamy, że konkurs zorganizowany został przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu pn. ,,Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!’’ wraz z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu bajki promującej przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Jury konkursu miało nie lada wyzwanie.

Ostatecznie wyłoniono dwie najlepsze prace. Serdecznie gratulujemy Jagodzie Chabowskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radzikach Dużych oraz Agnieszce Trajder ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Włocławka, które wykonały zwycięskie prace!

Przypominamy, że nagrodą w konkursie są jednodniowe wycieczki do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie. Zielony edukator projektu ,,Lubię tu być… na zielonym!’’ skontaktuje się ze szkolnymi opiekunami nagrodzonych uczennic, w celu podania szczegółowych informacji dotyczących wyjazdu.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za liczny udział w konkursie!

Informujemy, że termin ogłoszenia wyników konkursu "Parku krajobrazowego poznawanie przez bajkopisanie - bajka o Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym’’ z przyczyn technicznych został przeniesiony na dzień 4 marca 2020 r. (środa). Bardzo przepraszamy za utrudnienia.

Konkurs "Krzyżówka przyrodnicza" przeprowadzony w ramach projektu ,,Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!’’ i opublikowany na stronie oraz profilu Facebook Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego dnia 08.01.2020 r. dobiegł końca. Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału.  O rezultatach konkursu poinformowaliśmy każdego drogą e-mailową. Przypominamy, że pierwsze pięć osób, które prawidłowo rozwiązało krzyżówkę otrzyma nagrody!

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu pt. ,,Parku krajobrazowego poznawanie przez bajkopisanie – bajka o Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym’’, gdzie główną nagrodą jest wycieczka jednodniowa do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rudzie.
Więcej informacji

,,Parku krajobrazowego poznawanie przez bajkopisanie - bajka o Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym’’

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym w ramach projektu: „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Nagrodą główną jest udział w jednodniowej wycieczce do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie. Aby wziąć udział w konkursie należy stworzyć bajkę promującą przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Na Wasze prace czekamy do 21.02.2020 r. Możecie je wysłać listem poleconym z dopiskiem „Bajka o Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym’’ na adres: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Czarny Bryńsk 1, 87-320 Górzno lub w formie elektronicznej na adres poczty e-mailowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej szczegółów znajdziecie w załączonym regulaminie. Zapraszamy do udziału!

Noworoczna rozgrzewka przyrodnicza w postaci krzyżówki!

Z dniem dzisiejszym rusza kolejny już konkurs realizowany w ramach projektu ,,Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!’’. Tym razem zadanie polega na rozwiązaniu krzyżówki przyrodniczej (w załączniku) oraz wyjaśnieniu znaczenia rozszyfrowanego hasła. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia z województwa kujawsko-pomorskiego.

Attachments:
Download this file (krzyzowka_przyrodnicza.pdf)Krzyżówka przyrodnicza212 kB

Konkurs internetowy przeprowadzony w ramach projektu ,,Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!’’ dobiegł końca. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu świątecznego Eko-Stroika. Biorąc pod uwagę atrakcyjność, pomysłowość i ilość użytych materiałów naturalnych do wykonania stroików nie sposób spośród nadesłanych prac wyłonić nielicznych zwycięzców, dlatego też wszystkie ozdoby biorące udział w konkursie zostały nagrodzone! Nagrody zostaną przekazane uczestnikom w styczniu 2020 r. Składamy serdeczne gratulacje wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, życzymy dalszych sukcesów, motywacji i chęci zgłębiania wiedzy przyrodniczej na nadchodzący Nowy Rok.

Ogłaszamy konkurs organizowany w ramach projektu pn. „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”, przeznaczony dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia, z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs polega na wykonaniu świątecznego stroika – eko-stroika! Zachęcamy, aby materiały, z których powstanie były całkowicie naturalne. Do przygotowania stroika można wykorzystać m.in. orzechy, znalezione w lesie szyszki lub suszone owoce.

Zapraszamy uczniów klas 4-7 szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego do uczestnictwa w III edycji konkursu „Ekologiczny Edukator Szkolny”, którego założeniem jest promocja postaw proekologicznych, wspierających ochronę środowiska. Na zgłoszenia czekamy do 22 listopada 2019 r.

- Zagadnienia ochrony środowiska naturalnego są ważnym elementem funkcjonowania naszego społeczeństwa. Każdego dnia dokonujemy wyborów, które mają wpływ na jakość otaczającej nas przyrody. Chcielibyśmy poprzez nasz konkurs zachęcić uczniów do inicjowania działań ekologicznych wśród lokalnych społeczności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zapraszamy do udziału w II edycji konkursu organizowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Jego celem jest promowanie wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego postaw proekologicznych, wspierających ochronę środowiska.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego, którzy zostaną wyłonieni spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń. Na przygotowanie pracy konkursowej uczeń otrzymuje grant w wysokości 650 zł, z którego środki zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów związanych z  jej realizacją. Projekt ucznia może zostać  udokumentowany w jednej z wybranych form: film, reportaż, prezentacja, wydawnictwo (książka, broszura), kronika aktywności lub forma plastyczna itp.

UWAGA KONKURS!

Co to za zwierzę?

Ogłaszamy konkurs organizowany w ramach projektu pn. „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!” Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia, z gmin położonych na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz gmin sąsiadujących z Parkiem.

Attachments:
Download this file (Konkurs  układanka nr 2.jpg)Rozsypanka nr 2384 kB
Download this file (Konkurs ukladanka nr 1.jpg)Rozsypanka nr 1776 kB
Download this file (Konkurs układanka nr 3.jpg)Rozsypanka nr 3403 kB