Wydarzenia

 • Eskapada - Poznaj swój region z przewodnikiem

  18.05.2021

  Zapraszamy do uczestnictwa w przedsięwzięciu „ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem”, które w tym roku przypada na 29-30 maja. Rozpoczęcie o godzinie 10:00, zakończenie o godzinie 12:00. 

  Akcja rozpocznie się prezentacją filmu o przyrodzie Brodnickiego Parku Krajobrazowego (20 min.)

  Następnie uczestnicy rozpoczną zwiedzanie ścieżki dydaktyczno – przyrodniczej „Bobrowiska”.

  Trasa przebiega wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Skarlanki na północ

  od Grzmięcy. Po drodze widoczny jest tartak, nieczynny młyn, elektrownia

  wodna i wylęgarnia ryb. Długość ścieżki „Bobrowiska” wynosi ok. 4 km.

  Osoby chętne, prosimy o zaopatrzenie się w odpowiednią odzież terenową

  i obuwie dostosowane do spaceru po terenie leśnym. Wszyscy uczestnicy

  podczas pobytu otrzymają materiały informacyjno-dydaktyczne

  dotyczące Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

   

   
 • Gęgawy......

  12.05.2021
  Na jeziorach Brodnickiego Parku Krajobrazowego gęgawy (Anser anser) zaczęły wyprowadzać swoje młode na spacery. Gęsi to zagniazdowniki, więc praktycznie od razu po wykluciu pisklęta są gotowe do poznawania świata. Te żółtobrązowe kulki podążają stadkami za rodzicami. Gęsia rodzina płynie zazwyczaj w ustalonej kolejności: pierwsza płynie matka, kolejne płyną dzieci, a ojciec płynie jako ostatni, zapewniając swojej rodzince bezpieczeństwo.
  Zdarza się, że pary mające gniazda w bliskim sąsiedztwie wspólnie opiekują się młodymi tworząc swoiste przedszkola dla piskląt.
       
   
 • Wojewódzki etap konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

  29.04.2021
   Prezentujemy wyniki wojewódzkiego etapu konkursu
  "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"
  I miejsce: KPK
  test + rozpoznawanie= 63+56=119
  II miejsce: BPK
  test + rozpoznawanie= 59+58=117
  III miejsce: WPK
  test + rozpoznawanie= 54+39=93
  IV miejsce: ZPChIN
  test + rozpoznawanie= 43+11=54
  GRATULUJEMY ZWYCIĘSTWA DRUŻYNIE Z KPK 🙂
  Tym samym zapraszamy drużynę do reprezentowania naszego województwa na finale ogólnopolskim.
   
 • Bujanka większa......

  29.04.2021

  Dzisiaj przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego odwiedzała kwiaty ziarnopłonu wiosennego bujanka większa (Bombylius major), zwana inaczej "kukułczym kolibrem". Bujanki są ciepłolubnymi muchówkami i dlatego najłatwiej zaobserwować je w słoneczne dni. Bujanki opanowały sztukę zawisania w powietrzu. Chcąc się pożywić podlatuje do wybranego przez siebie kwiatka i zawisa przed nim, zbliżając do niego swoją pokaźną ssawkę. Tryb żerowania, który do minimum ogranicza kontakt z płatkami kwiatów, zwiększa jej bezpieczeństwo. Dzięki temu są bardzo trudnym łupem dla pająków czyhających w kwiatach.

    

   
 • Rozstrzygnięcie konkursu z okazji Światowego Dnia Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”

  29.04.2021
  Rozstrzygnięcie konkursu z okazji Światowego Dnia Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”
  Kategoria wiekowa:
  Uczniowie I-III
  I miejsce Franciszek Wójcik - klasa 1, Szkoła Podstawowa w Zbiczno
  II miejsce Filip Mirosław - klasa 2, Szkoła Podstawowa w Brzoziu Lubawskim
  III miejsce Zofia Dobies - klasa 2, Szkoła Podstawowa w Brzoziu Lubawskim
  Uczniowie IV-VIII
  I miejsce Dominika Sosnowska - klasa 6a, Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy
  II miejsce Julia Kamińska - klasa 6a, Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy
  III miejsce Nikodem Dobies - klasa 7, Brzozie Lubawskie
  Wygrani zostaną nagrodzeni.
   

Warto zobaczyć

 • Pomniki przyrody

  02.12.2013

  Przy Brodnickim Parku Krajobrazowym działa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „Pojezierze Brodnickie”, które zrealizowało projekt pod tytułem „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego poprzez zabezpieczenie i oznakowanie pomników przyrody na terenie LGR Drwęca”

   

  W ramach operacji realizowane były następujące zadania:

  I. Cięcia pielęgnacyjne drzew i wykonanie wiązań elastycznych w koronach drzew

  Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez wykonanie niezbędnych:

  - cięć pielęgnacyjnych (zakres cięć nastawiony na maksymalne zachowanie pierwotnego charakteru korony – głównie cięcia odciążające zagrożone złamaniem konary, usunięcie niebezpiecznego posuszu)

  - wiązań elastycznych systemów Cobra/Boa w koronach drzew zabezpieczających niebezpieczne rozwidlenia  typu V przed rozłamaniem (wiązania bezinwazyjne). 

  II. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo oraz tablicami przyrodniczo-informacyjnymi. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo wraz z informacjami o gatunku drzewa (nazwa polska i łacińska) i parametrach drzewa (wysokość, obwód w pierśnicy) oraz oznakowanie ścieżek/dróg dostępu do pomników przyrody z dróg publicznych, dróg rowerowych – ustawienie tablic informacyjnych zawierających dane o odległości, sposobie dostępu i rodzaju obiektu pomnikowego oraz znakowanie farbą trasy dojścia. 

  III. Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody

  Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody- stan przed wykonaniem prac, w trakcie ich realizacji i po wykonaniu prac (w formie elektronicznej i w formie zdjęciowej 13x18cm).

  IV. Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez ogrodzenie drzew.

  Zabezpieczenie terenu poprzez ogrodzenie drzew pomnikowych stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa zwiedzających pod obrysem korony- wykonanie ogrodzenia drzew z materiałów naturalnych wkomponowanych w otaczający krajobraz

   

   
 • Nordic Walking

  02.12.2013

  Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy: żółta o długości 3,2 km, zielona 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym czerwona 8,2 km trasa  i oznakowana kolorem czarnym 9,9 km pętla. Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie BPK. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre  z atrakcji, czekających nas na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi.