tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • XVIII edycja konkursu – akcji „Zamień puszki na pieniądze”

  23 czerwiec 2017

  Po raz 18. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbyła się zbiórka surowców wtórnych – puszek aluminiowych po napojach przy współpracy z Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi i Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach „Recal” z Warszawy. W akcji uczestniczyły 3 przedszkola i 13 szkół z terenu parku. Uczniowie tych placówek zebrali 1. 1 821 kg puszek aluminiowych i 18 letni rachunek przekroczył 80  ton.

  21 czerwca w siedzibie parku odbyło się uroczyste podsumowanie i nagrodzenie postawy proekologicznej utrwalającej nawyk odzysku surowców wtórnych.

  Zwycięzcami wśród najlepszych zbieraczy zostali:

  I miejsce : Zuzanna Jajor z Przedszkola przy Szkole Podstawowej w Klonowie,

  zebrała 6 080 puszek,

  II miejsce: Dominik Dominikowski ze Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi,

  zebrał 5 692 puszki,

  III miejsce: Hubert Szrajber z PrzedszkolaSamorządowego Gminy Lubiewo w Bysławiu,

  zebrał 5 502 puszki.

  Puchar przechodni „Srebrna Puszka” powędrowała do zwycięscy I miejsca - Przedszkola przy Szkole Podstawowej w Klonowie, II miejsce zajął  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tucholi, a III miejsce – Szkoła Filialna w Suchej. Placówki otrzymały nagrody w postaci zestawów plastycznych. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie w akcji otrzymali sprzęt sportowy i gry edukacyjne, ufundowane przez Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚ i GW w Toruniu. Fundacja Recal przekazała cenne nagrody i gadżety, wyjazd uczniów ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie i Kiełpinie  na „zieloną szkołę” w Polsce oraz  z Gimnazjum w Bysławiu do Niemiec i Holandii. Na zakończenie konkursu i początek lata Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi ufndowało lody.

  Więcej…  
 • Finał konkursu „Przyroda wokół nas” „W kierunku natury”

  23 czerwiec 2017

  8 czerwca 2017 r. odbył się po raz 22. konkurs pt. „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Reprezentanci klas finałowych spotkali się na Strzelnicy Myśliwskiej w Plaskoszu, gdzie wykazywali się wiedzą o różnorodności biologicznej.

  Komisja w składzie: Mirosław Koczwara, Stanisław Śpica i Piotr Grzmiel skrupulatnie oceniała odpowiedzi na wylosowane pytania oraz konkurencje polegające na  znajomości gatunków drzew, roślin zielnych, owadów i śladów bytowania zwierząt w przyrodzie.

  Wyniki tegorocznej edycji:

   w kategorii klas I-IV:

  I miejsce: kl. II d ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi 

  II miejsce: Koło Przyrodnicze kl. II ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi

  III miejsce: kl. IV ze Szkoły Podstawowej  w Legbądzie

  Wyróżnienie: kl. III ze Szkoły Podstawowej w Klonowie

  w kategorii klas V-VI SP i gimnazja:

  I miejsce:  kl. V a ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi 

  II miejsce: kl. III z  Gimnazjum Powiatowego  w Tucholi

  III miejsce: kl. V ze Szkoły Podstawowej  w Legbądzie

  Wyróżnienie: kl. I z  Gimnazjum Powiatowego  w Tucholi

  Więcej…  
 • Kurs hydromorfologiczny TPK 2017

  07 czerwiec 2017

  W dniach 1-2 czerwca br. na terenie ośrodka edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbył się kurs pt. : Ocena stanu hydromorfologicznego jezior i rzek. Kurs przeprowadziła dr hab. inż. Agnieszka Ławniczak, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Program kursu obejmował zajęcia wykładowe, ćwiczenia warsztatowe oraz zajęcia terenowe.

  Więcej…  
 • LATO W PARKACH 2017

  31 maj 2017

  Zapraszamy na spływ kajakowy rzeką Brdą.

   
 • Ptaki cudaki i hybryda na Dniu Ziemi w Tucholi

  23 maj 2017

  Za nami 15. obchody „Dnia Ziemi” w Tucholi. Podobnie jak w poprzednich latach  festiwal przyrody został zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy przy współpracy z Gminą Tuchola, Powiatem Tucholskim, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi, Starostwem Powiatowym w Tucholi  i Tucholskim Ośrodkiem Kultury w uroczym Parku Zamkowym.

  Tegoroczne spotkanie  z naturą odbyło się 20 maja pod hasłem „W kierunku natury”, a więc tematyka tego dnia związana była z różnorodnością gatunków żyjących na świecie, zróżnicowaniem ekosystemów oraz działaniami wpływającymi na ich zachowanie i ochronę.

  O imprezie informował plakat wykonany w ramach konkursu przez Adama Gaca z SOSW w Tucholi, który w nagrodę otrzymał miniwieżę.

  Więcej…