tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • PASZPORT TURYSTYCZNY 2018. Zwiedzaj region, zbieraj punkty i zgarniaj nagrody!

  09 lipiec 2018

  Już po raz siódmy wystartował „Paszport Turystyczny”! Podróżując z papierową książeczką lub mobilną aplikacją przez całe lato będziemy poznawać najciekawsze zakaMARKI regionu i brać udział w wydarzeniach organizowanych na terenie całego województwa. Warto zwiedzić je wszystkie, bo na najaktywniejszych czekają nagrody w paszportowym konkursie!

  „Zachęcam do odkrywania zakaMARKÓW naszego województwa zarówno z mobilną aplikacją, jak i papierową książeczką. W regionie nie brakuje miejsc na letnie wędrówki, a nasz wakacyjny kalendarz wypełniony jest ciekawymi wydarzeniami odbywającymi się we wszystkich zakątkach Kujawsko-Pomorskiego. Udział w każdym z nich to świetna okazja, by włączyć się do paszportowej zabawy”

  - mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

  Więcej…  
 • INWENTARYZACJA ZIMORODKA W TUCHOLSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM.

  09 lipiec 2018

  W dniach od 5 do 6 lipca br. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzono inwentaryzację zimorodka w celu oceny rozmieszczenia i liczebności par lęgowych ze szczególnym uwzględnieniem zmian w populacji tego gatunku w północnym odcinku Brdy, jakie mogły zajść w wyniku zmian środowiskowych spowodowanych nawałnicą z sierpnia 2017 r.

  Więcej…  
 • MONITORING RZEKI BIELSKIEJ STRUGI

  14 czerwiec 2018

  29 maja br. pracownicy parku przeprowadzili monitoring szlaku kajakowego na rzece Bielskiej Strudze pod względem bezpieczeństwa i oznakowania. Przy tej okazji z koryta rzeki zebrano znajdujące się tam śmieci. Ze względu na liczne piaszczyste i żwirowe mielizny oraz powalone drzewa szlak uznawany jest za uciążliwy i trudny do spłynięcia. Jednak otaczające ją wokół  lasy sprawiające  wrażenie dzikiej puszczy zachęcają do wodnej przygody. Pokonanie 7 kilometrowej rzeki od miejscowości Biała do ujścia do rzeki Brdy może zająć 8 godzin. Ułatwieniem z pewnością będzie lekki jednoosobowy kajak.

   

  Więcej…  
 • Konkurs „Przyroda wokół nas” XXIII edycja „Leśny armagedon-krajobraz po nawałnicy”

  12 czerwiec 2018

  Konkurs został zorganizowany po raz 23. przy współpracy z Nadleśnictwem Tuchola. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Leśny armagedon-krajobraz po nawałnicy”. I etap konkursu odbył się 17 maja br. w formie testu pisemnego, który został przeprowadzony w stołówce Technikum Leśnego w Tucholi.  W I etapie wzięło udział 6 klas w kat. I-IV i 18 klas w kat. V-VIII  i gimnazja. Każda klasa – uczestnik konkursu reprezentowana była przez  3-osobowy zespół.  Test pisało 72 uczniów. Tematyka zadań testowych związana była ze znajomością przyrody, historii i zaplecza turystycznego Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola oraz zagadnień związanych ze skutkami w środowisku globalnego ocieplenia. Każda klasa miała możliwość otrzymania dodatkowej punktacji przygotowując fotografię – dokument krajobrazu po nawałnicy, która miała miejsce na terenie Borów Tucholskich w sierpniu 2017 r.

  Do drugiego etapu zakwalifikowało się 8 klas, które uzyskały najwyższą ilość punktów.

  W kategorii klas I-IV:

  1. SP Nr 3 w Tucholi kl. III d
  2. SP Nr 3 w Tucholi kl. III koło przyrodnicze
  3. SP w Legbądzie kl. IV
  4. SP w Legbądzie kl. IV koło przyrodnicze

  W kategorii klas V-VIII i gimnazja:

  1. SP Nr 3 w Tucholi kl. VI a
  2. SP w Legbądzie kl. VI
  3. SP nr 2 w Tucholi – Gimnazjum kl. II f
  4. SP nr 2 w Tucholi – Gimnazjum kl. III e

  Finał odbył się 6 czerwca br. w plenerze na terenie Strzelnicy Myśliwskiej w Plaskoszu. Komisja w składzie: Mirosław Koczwara, Stanisław Śpica, Piotr Grzmiel skrupulatnie punktowała odpowiedzi uczniów, którzy losowali pytania, identyfikowali rośliny, drzewa, grzyby oraz komponowali łańcuchy pokarmowe, rozpoznawali narzędzia używane do pracy w lesie dzisiaj i dawniej, a także rozpoznawali schrony, skrzynki lęgowe i gniazda zwierząt. Kibicujący koledzy i koleżanki mogli również sprawdzić się w wiedzy przyrodniczej i zdobyć gadżety organizatorów.

  Wyniki finału  konkursu:

  W kategorii klas I-IV:

   I miejsce - SP Nr 3 w Tucholi kl. III koło przyrodnicze

  II miejsce - SP Nr 3 w Tucholi kl. III d

  III miejsce - SP w Legbądzie kl. IV

  Wyróżnienie - SP w Legbądzie kl. IV koło przyrodnicze

  W kategorii klas V-VIII i  gimnazja:

  I miejsce - SP Nr 3 w Tucholi kl. VI a

  II miejsce - SP w Legbądzie kl. VI

  III miejsce - SP nr 2 w Tucholi – Gimnazjum kl. II f

  Wyróżnienie - SP nr 2 w Tucholi – Gimnazjum kl. III

  Zwycięskie klasy otrzymały nagrody: aparat fotograficzny, miniwieżę i lornetkę, wyróżniona klasa – piłkę, a reprezentanci nagrody książkowe. Zwycięzcy otrzymali puchar przechodni. Nagrody zostały ufundowane przez  Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚ i GW w Toruniu  i Nadleśnictwo Tuchola. Na zakończenie rozgrywek przyrodniczych wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku.

  Od 14. lat jako oddzielną kategorię organizujemy konkurs adresowany do uczniów szkół specjalnych, który odbędzie się w listopadzie br.

  Więcej…  
 • ZAKOŃCZONO DRUGĄ INWENTARYZACJĘ SÓW LEŚNYCH W TUCHOLSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  18 maj 2018

  W dniach od 20 marca do 15 maja br. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzono inwentaryzację sów leśnych metodą stymulacji głosowej i nasłuchów zgodnie z metodyką badań Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T. 2015. Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ.

  Więcej…