tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • XXIII. WYSTAWA GRZYBÓW

  29 wrzesień 2016

   
 • JESIENNA AKCJA SPRZĄTANIA RZEKI BRDY

  26 wrzesień 2016


  20 września br. Tucholski Park Krajobrazowy był organizatorem Jesiennej akcji sprzątania rzeki Brdy. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tucholi, Urzędu Gminy w Tucholi, Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi, Zaborskiego Parku Krajobrazowego, studenci oraz pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Łącznie 16 osób. Na odcinku Rudzki Most – Piła Młyn zebrano ponad 20 worków śmieci porzuconych świadomie lub utopionych przypadkowo w trakcie kajakowych wywrotek przez uczestników spływów kajakowych. Nad bezpieczeństwem uczestników akcji czuwali ratownicy. W porozumieniu z Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi zebrane śmieci złożone w m. Świt i m. Piła Młyn odebrane zostały przez pracowników PK. Akcję zakończono ciepłym posiłkiem przy ognisku przy terenowym ośrodku edukacji ekologicznej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile.

  Lokalna akcja miała na celu realne działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego,  poprawy jakości rzeki Brdy, wód w Polsce a w efekcie także i w Bałtyku.

  Zadanie sfinansowano ze środków WFOŚiGW w Toruniu oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  Więcej…  
 • XVII edycja konkursu – akcji „Zamień puszki na pieniądze”

  23 czerwiec 2016

  Po raz 17. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbyła się zbiórka surowców wtórnych – puszek aluminiowych po napojach przy współpracy z Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi i Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach „Recal” z Warszawy. W akcji uczestniczyły 2 przedszkola i 13 szkół z terenu parku. Uczniowie tych placówek zebrali 1. 426,37 kg puszek aluminiowych, które zbliżają łączny 17 letni rachunek do 78,5 tony (tj. ponad 4,5 mln puszek aluminiowych).

  23 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie i nagrodzenie postawy proekologicznej utrwalającej nawyk odzysku surowców wtórnych.

  Zwycięzcami wśród najlepszych zbieraczy zostali:

  I miejsce : Hubert Szrajber z Przedszkola Samorządowego Gminy Lubiewo w Bysławiu, zebrał 10. 285 puszek,

  II miejsce: Aniela Glazik ze Szkoły Podstawowej w Bysławiu, zebrała 8. 350puszek,

  III miejsce: Oliwier Dolat ze Szkoły Podstawowej w  Raciążu, zebrał 5. 432puszek

  Puchar przechodni „Srebrna Puszka” powędrowała po raz kolejny do zwycięscy I miejscaOśrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi, II miejsce zajęła Szkoła Filialna w Suchej, a III miejsce – Przedszkole Samorządowe Gminy Lubiewo w Bysławiu. Placówki otrzymały nagrody w postaci sprzętu sportowego i audiowizualnego lub gry edukacyjne, a najlepsi zbieracze  w akcji cieszyli się ze sprzętu sportowego  ufundowanego przez Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚ i GW w Toruniu. Fundacja Recal  przekazała także cenne nagrody i gadżety, wyjazd uczniów ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie i Kiełpinie  na „zieloną szkołę” oraz przedstawienia teatralne pt. „Ala w Alulandii”.

  Zbliżające się wakacje to dobra okazja do utrwalania nawyku odzysku surowców wtórnych jakimi są też aluminiowe puszki po napojach. Nie muszą zaśmiecać środowiska!

  Więcej…  
 • Finał konkursu „Przyroda wokół nas” - Środowisko – człowiek - przyszłość

  22 czerwiec 2016

  16 czerwca 2016 r. odbył się po raz 21. konkurs pt. „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Reprezentanci klas finałowych spotkali się na Strzelnicy Myśliwskiej w Plaskoszu, gdzie wykazywali się wiedzą przyrodniczą regionalną oraz poznali współczesny sprzęt do monitoringu  przyrodniczego środowiska.

  Komisja w składzie: Mirosław Koczwara, Stanisław Śpica i Piotr Grzmiel skrupulatnie zliczała punkty uczniów, którzy odpowiadali na wylosowane pytania, rozpoznawali drzewa, rośliny zielne i głosy zwierząt oraz orientowali się w terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy pomocy mapy.

  Kibicujący koledzy i koleżanki  mogli również sprawdzić się w wiedzy przyrodniczej i zdobyć gadżety organizatorów.

  Poza słoneczną pogodą panowała też wśród uczestników atmosfera rywalizacji oraz pogoda ducha i dobra zabawa.

  Wyniki tegorocznej edycji:

   w kategorii klas I-IV:

  I miejsce: kl. IV a ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi 

  II miejsce: Koło Przyrodnicze kl. IV ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi

  III miejsce: kl. I d ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi 

  Wyróżnienie: kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie

  w kategorii klas V-VI SP i gimnazja:

  I miejsce:  kl. II a z  Gimnazjum Powiatowego  w Tucholi

  II miejsce: kl. VI  ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie

  III miejsce: kl. I d z Gimnazjum nr 1 w Tucholi

  Wyróżnienie: kl. VI a ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi 

  Zwycięskie klasy otrzymały nagrody: aparat cyfrowy, kamerę sportową lub lornetkę, a reprezentanci klas atlasy przyrodnicze ufundowane przez  Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚ i GW w Toruniu i Nadleśnictwo Tuchola. U zwycięskich klas na rok zagości puchar przechodni z wizerunkiem symbolu konkursu – puchacza. Na zakończenie rozgrywek przyrodniczych wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku.

  Więcej…  
 • Dzień ziemi 2016

  24 maj 2016

  Dzień Ziemi z kawałkiem czystego nieba i guzikiem na szczęście od kominiarza 

  Za nami 14. obchody „Dnia Ziemi” w Tucholi. Podobnie jak w poprzednich latach  festiwal przyrody został zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy przy współpracy z Gminą Tuchola, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi, Starostwem Powiatowym w Tucholi  i Tucholskim Ośrodkiem Kultury w uroczym Parku Zamkowym.

  Tegoroczny festiwal odbywał się 21 maja pod hasłem „Palący temat – niska emisja!”, a więc przekonywaliśmy do ogrzewania domów wysokiej jakości źródłami ciepła, nie palenia śmieci w piecach oraz korzystania z roweru zamiast z samochodu.

  Tego dnia każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą kawałek czystego nieba  w postaci symbolicznego błękitnego balonika i gliniany guzik na szczęście od autentycznego kominiarza.

  O imprezie informował plakat wykonany w ramach konkursu przez Damiana Dorau z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku, na którym widniał rower.

  Więcej…  

termomodernizacja siedziby Brodnickiego Parku Krajobrazowego.