Wydarzenia
-
Grzyby podane jak na tacy
14.10.2020
Po raz 27. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował Wystawę Grzybów, która odbyła się w dniach 1 – 2 października 2020 r. na dziedzińcu siedziby parku. Działania te zrealizowaliśmy przy współpracy z Polskim Towarzystwem Mykologicznym i Nadleśnictwem Tuchola. Wiedzę o grzybach przekazywała dr Barbara Grzesiak. Dzień przed wystawą odbyły się warsztaty terenowe, podczas których uczniowie pierwszych klas Technikum Leśnego w Tucholi poszukiwali naturalnych okazów na wystawę oraz poznali zebrane gatunki. W zbiorach znalazły się 94 gatunki grzybów: jadalnych, trujących i niejadalnych. Uczestnicząca młodzież chętnie rywalizowała w konkurencjach o najbardziej okazały grzyb, osobliwość grzybobrania oraz najbardziej różnorodny kosz grzybów.
-
Konferencja "Rola parków krajobrazowych w Rezerwatach Biosfery" - komunikat 2
11.08.2020
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną oraz rekomendacje Ministerstwa Zdrowia, związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii Covid-19, konferencja pt. Rola parków krajobrazowych w Rezerwatach Biosfery zaplanowana w terminie 5 - 6 listopada 2020 r. zostaje przeniesiona na początek listopada 2021 roku.
-
XX. edycja Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
15.06.2020
Informujemy o rozpoczęciu procedury naboru wniosków do jubileuszowej XX-tej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla autorów najbardziej wartościowych osiągnięć w 2019 roku.
-
15 maja - Dzień Polskiej Niezapominajki
11.05.2020
-
22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi
21.04.2020
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Działanie na rzecz klimatu”
Na świecie ten szczególny dzień obchodzony jest już od pół wieku. Od wielu lat w Waszych przedszkolach i szkołach też uroczyście obchodziliście ten dzień. Z racji światowej pandemii korona wirusa obchody tego święta nie muszą być tylko symbolicznym dniem. Każdy z Was w domu może zrobić dobry uczynek dla Ziemi, a w gruncie rzeczy dla siebie.
Warto zobaczyć
-
Dwór w Małej Komorzy
12.02.2014
Pobudowany na niewielkim wzniesieniu pośrodku założenia parkowego w połowie XIX w. W czasie działań wojennych w 1945 r. spalony ponownie odbudowany w latach 1972-3 w stylu późnoklasycystycznym.
-
Park dendrologiczny „Nad Stążką”
12.02.2014
To wyjątkowe i urokliwe miejsce położone jest w sąsiedztwie zabudowań Nadleśnictwa Tuchola mieszczących się w Gołąbku, nad rzeką Stążką, przy trasie Tuchola - Tleń (ok. 8 km od Tucholi). Na powierzchni ponad 2,5 ha, można spotkać około 150 zinwentaryzowanych gatunków drzew.
-
DREWNIANE CHATY W KRĘGU
01.08.2013
Wieś Krąg, wyróżnia się regionalną zabudową drewnianą z przełomu XIX/XX wieku. To swoisty żywy skansen.
-
Grodzisko w Raciążu
12.02.2014
Gród Raciąż był usytuowany na istniejącej niegdyś wyspie, otoczonej wodami jeziora Śpierewnik, kilka kilometrów od wsi Raciąż. W ciągu kilku ostatnich wieków wody jeziora obniżyły się i dawna wyspa stała się półwyspem. Podczas systematycznych badań archeologicznych wydobyto wiele pozostałości kultury materialnej tutejszej ludności, głównie z okresu średniowiecza.
-
OGRÓD EDUKACYJNY TPK
06.03.2018
Przy siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego powstał edukacyjny ogród przyjazny naturze, w którym miejsce do życia znalazło wiele rodzimych i tradycyjnych gatunków roślin. W ogrodzie zainstalowano także: budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy, hotele dla owadów oraz schrony dla płazów, gadów i innych drobnych ssaków.
-
Raciąski Młyn
15.04.2014
Od XIV wieku znajdował się tu młyn wodny, a od początku XX wieku także tartak. W 1921 roku uruchomiono turbinę elektryczną. Młyn działał w miejscowości do lat 60. XX wieku. W latach 80. XX wieku rozebrano starszą część młyna zbudowaną z muru pruskiego, pozostawiając pochodzący z 1913 roku budynek młyna wodno-parowego z czerwonej cegły. Obecnie po dawnym młynie i tartaku pozostały tylko ruiny zabudowań oraz fragmenty śluz i zastawek.