tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • XIII. ZIMOWE LICZENIE NIETOPERZY W TUCHOLSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  16 styczeń 2019

  W miesiącu lutym br. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzona zostanie kolejna inwentaryzacja hibernujących nietoperzy Ssaki na swe zimowe kryjówki adoptują najczęściej przydomowe piwnice, również studnie, szczeliny w ścianach, tunele i przewody wentylacyjne. Właściciele posesji na terenie których schronienie znalazły nietoperze nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że pod ich dachem kryją się przedstawiciele zagrożonych wyginięciem ssaków. Zimujące nietoperze, o ile nie wiszą wprost na gładkiej ścianie dość trudno zauważyć, dlatego trzeba bardzo dokładnie przeszukać każdą szczelinę w potencjalnym miejscu ich występowania, aby je znaleźć i policzyć. W związku z powyższym Tucholski Park Krajobrazowy jak co roku prosi mieszkańców parku u których do tej pory nie odbyło się zimowe liczenie nietoperzy o telefoniczną informację dotyczącą ich występowania na swojej posesji.

  Kontakt: Rafał Borzyszkowski Tucholski Park Krajobrazowy tel. (52) 3343712

  Pamiętajmy, że wszystkie krajowe gatunki nietoperzy są ściśle chronione!

   

   
 • KONKURS NA FACEBOOKU!

  14 grudzień 2018

  W RAMACH PROJEKTU „LUBIĘ TU BYĆ NA… ZIELONYM". OGŁASZAMY KONKURS PRZEZNACZONY DLA DZIECI DO 16 ROKU ŻYCIA Z TERENU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO–POMORSKIEGO.

  Aby wziąć udział w konkursie należy:
  - Mieć 16 lat bądź mniej
  - Polubić stronę "Lubię tu być... na zielonym!"
  - Udostępnić ten post na swojej tablicy
  - Wykonać zadanie konkursowe i przesłać wraz ze zgodą rodzica na udział w konkursie na adres mailowy This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Na odpowiedzi czekamy do 14.02.2019 r.  A następnego dnia z przesłanych odpowiedzi wylosujemy zwycięzcę.

   
 • XV edycja konkursu "Przyroda wokół nas" dla szkół specjalnych

  26 listopad 2018

  14 listopada 2018 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi odbył się po raz 15. konkurs „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych z terenu parku i okolic. Organizatorami są: Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do konkursu przystąpiło 22 uczniów z Tucholi, Czerska i Chojnic. Celem konkursu było zdobywanie umiejętności obserwacji otaczającego nas środowiska przyrodniczego i poszerzanie wiedzy na jego temat. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Leśny armagedon- krajobraz po nawałnicy”. Pod tym hasłem uczestnicy udokumentowali w formie własnoręcznie przygotowanego plakatu skutki nawałnicy w Borach Tucholskich. Konkurs odbył się w 3 kategoriach: zespół edukacyjno-terapeutyczny, szkoła podstawowa i gimnazjum. Organizatorzy przygotowali dla uczestników część pisemną – test oraz konkurencje z rozpoznawania|; zwierząt po ich zachowaniach, wybranych częściach ciała, grzybów oraz poznali schrony dla nietoperzy i hotel dla owadów. Oceny konkursu dokonali: Anna Narloch (plastyk), Stanisław Śpica (Nadleśnictwo Tuchola) i Piotr Grzmiel (Gmina Tuchola).

  Więcej…  
 • Jednodniowe wycieczki do parków krajobrazowych województwa – nabór dla szkół od 1 grudnia 2018 r.

  23 listopad 2018

  Mamy przyjemność zaprosić placówki edukacyjne regionu, gmin sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie, do udziału  w darmowych jednodniowych wycieczkach po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych. Wycieczki finansowane są w ramach realizowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”.

  Pobierz pliki:
  Download this file (Harmonogram.pdf)Harmonogram.pdf331 Kb
  Download this file (Karta_zgłoszenia.doc)Karta_zgłoszenia.doc254 Kb
  Download this file (Regulamin.pdf)Regulamin.pdf298 Kb
  Więcej…  
 • Zielone szkoły w parkach krajobrazowych – nabór dla szkół od 1 grudnia 2018 r.

  23 listopad 2018

  Samorząd województwa organizuje 10 pięciodniowych wyjazdów na „zielone szkoły” w 2019 r. w naszych parkach krajobrazowych. To bezpłatna oferta dla 40-osobowych grup uczniów i ich opiekunów. Z aktywności tej mogą skorzystać placówki, które nie korzystały z tej formy zajęć w roku 2018.

  Pobierz pliki:
  Download this file (Karta_zgłoszenia.doc)Karta_zgłoszenia.doc254 Kb
  Download this file (Regulamin.pdf)Regulamin.pdf299 Kb
  Więcej…