kpk

Noc trapera to organizowane po raz trzeci 3-dniowe zajęcia i zabawy połączone z noclegiem pod namiotami dla dzieci młodzieży i rodziców z  Nowego Dworu (gm. Więcbork) oraz Zboża (gm. Sępólno Krajeńskie). Inicjatorami przedsięwzięcia jest Pani sołtys Agnieszka Mitiniec oraz rady sołeckie Zboża i Nowego Dworu przy wsparciu Krajeńskiego Parku Krajobrazowego oraz stowarzyszenia „Ze Zbożem za Pan Brat”.

 

Tegoroczna noc trapera trwała od 23 do 25 sierpnia 2019 r. Pierwszy dzień to rozkładanie namiotów, wspólne przygotowywanie posiłków oraz plenerowe oglądanie filmów na dużym ekranie do późnej nocy. Podczas drugiego dnia zorganizowano rajd rowerowy duktami leśnymi do Sępólna Krajeńskiego pod przewodnictwem Mirosława Łebka z KPK, który w ostatnich latach stał się lokalnym specjalistą w tej dziedzinie. Po dotarciu do Sępólna pierwszym punktem przystankowym był plac OSP gdzie druhowie Lucyna Tarnawska-Latzke, Mieczysław Latzke oraz Artur Cetnarski zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy. Podczas prezentacji każdy mógł sam dokonać resustytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie oraz zapoznać się z działaniem AED czyli defibrylatorem zewnętrznym, który coraz częściej można spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Kolejnym punktem na trasie wypadu rowerowego była wieża widokowa pozwalająca podziwiać piękno panoramy parkowego krajobrazu. Przy okazji  dla ochłody przed powrotem skorzystano z kąpieli w Jeziorze Sępoleńskim. Zwieńczeniem rajdu dzięki uprzejmości nadleśniczego Nadleśnictwa Runowo Pana Kamila Walenciuka było ognisko z kiełbaskami w leśnictwie Dąbie, przy którym pracownicy KPK oraz zielony edukator Pani Agnieszka Szliep przeprowadzili liczne konkursy z nagrodami. Trzeci dzień to wspólna zabawa, składanie namiotów, a następnie rowerowy powrót do domów.

Noc Trapera to przykład lokalnej inicjatywy integrującej dwa sołectwa z dwóch sąsiednich gmin. Nie byłoby to możliwe dzięki wspaniałej współpracy i zapałowi Pani sołtys Nowego Dworu Agnieszki Mitianiec, rad sołeckich oraz Pań Justyny Bzdok, Emilii Sokół, a także Pana Mateusza Borowicza. Organizatorzy dziękują w szczególności druhom z OSP Sępólno Krajeńskie, Nadleśnictwu Runowo, stowarzyszeniu „Ze Zbożem za Pan Brat” w osobie Pani Katarzyny Włodarczak oraz Krajeńskiemu Parkowi Krajobrazowemu za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.