kpk

W lutym br. pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego we współpracy z chiropterologiem dr Mateuszem Ciechanowskim z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego oraz przyrodnikami z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" przeprowadzą zimową inwentaryzację i liczenie hibernujących nietoperzy na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

W związku z powyższym Krajeński Park Krajobrazowy zwraca się do mieszkańców Parku z prośbą o telefoniczną lub mailową informację dotyczącą występowania tych ssaków na swojej posesji.

Kontakt telefoniczny: 52 389 64 85

Kontakt mailowy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Osoba do kontaktu: mgr inż. Mirosław Łebek

Termin zgłoszeń: do 14 lutego 2019 r.

 

Nietoperze - tajemnicze ssaki. Boimy się, że zaplączą się we włosy i wypiją naszą krew. Tymczasem to one boją się bardziej nas niż my ich. Ssaki te są bardzo pożyteczne. Żywią się komarami oraz nocnymi motylami zagrażającymi naszym uprawom. Oprócz tego, że zjadają uciążliwe owady produkują cenny nawóz. Zimą ze względu na brak pokarmu nietoperze zapadają w stan zwany hibernacją, podczas którego większość funkcji życiowych ograniczona jest do niezbędnego minimum. Wówczas ssaki te spędzają zimę w naszych piwnicach, strychach domów, świątyń, urzędów, studniach, a także szczelinach murów i przewodach wentylacyjnych.