glpk

Z jakiego krzewu pochodzi ten owoce? Podaj nazwę gatunkową. Dla człowieka owoce roślin krzewiastych mają często znaczenie użytkowe (owoce jadalne, owoce zawierające substancje lecznicze, barwiące itp). Na terenie zieleni miejskiej natomiast pełnią głównie funkcje ozdobne.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 02.06.2020 r.
Nagrodę wygrywa Zuzanna Kamińska.

Poprawne odpowiedzi: 1. kalina koralowa, 2. jałowiec zwyczajny, 3. trzmielina pospolita,  4. czeremcha zwyczajna 5. wawrzynek wilczełyko, 6. borówka brusznica.

Pobierz pliki:
Download this file (ZD-zagadka nr 7.pdf)ZD - zagadka nr 7363 Kb

Zapraszamy młodych mieszkańców parków krajobrazowych do wzięcia udziału w konkursie Parki krajobrazowe Polski. Informacje o konkursie na stronie https://konkursy.zpkwm.pl/konkurs-pkp/.

Ślady bytowania zwierząt. Jakie zwierzę zostawiło ten ślad? Podaj nazwę gatunkową. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 26.05.2020 r.
Nagrodę wygrywa Bartosz Gruźlewski.

Poprawne odpowiedzi: 1. dzieżba gąsiorek, 2. zaskroniec zwyczajny, 3. galasówka dębianka, 4. sarna europejska, 5. kornik drukarz.

Pobierz pliki:
Download this file (ZD - zagadka nr 6.pdf)ZD - zagadka nr 6525 Kb

Dzień Niezapominajki obchodzimy w Polsce od 2002 roku, zawsze 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Pobierz pliki:
Download this file (pakiet-05-15-Dzień-Niezapominajki.pdf)Pakiet na Dzień Niezapominajki2581 Kb

Czytaj więcej...

Zachęcamy do odwiedzin naszego funpage'u na portalu Facebook. Można znaleźć tam wiele ciekawych wiadomości przyrodniczych, nie tylko na temat Górznieńsko-Lidzbarskiego Park Krajobrazowego. Od pewnego czasu publikujemy tam również krótkie filmiki z cyklu "Poznaj przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego", nagrane i przygotowane przez pracowników Parku. Zapraszamy do oglądania!

Czytaj więcej...

Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – nauka poprzez zabawę to nasza propozycja dla dzieci i młodzieży szkolnej pozostających w domach ze względu na epidemię. Gry edukacyjne udostępniamy na stronie internetowej gry.kujawsko-pomorskie.pl

Czytaj więcej...

Zachęcamy do głosowania w Plebiscycie „Supermiasta”, organizowanym przez „Gazetę Wyborczą”. Wśród miast startujących w plebiscycie jest m.in. Toruń. Toruń zgłosił do konkursu dziewięć propozycji wydarzeń i inwestycji, z których miasto jest dumne. Głosy oddawać można do 30 kwietnia 2020 roku (czwartek). Wyniki ogłoszone zostaną w piątek 8 maja.

Poniżej zamieszczamy link do głosowania:
https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,25821312,dziewiec-rzeczy-z-ktorych-torun-jest-dumny-wybieramy-sukces.html

Co roku w Polsce lasy płoną ok. 10 000 razy. Walkę o ograniczenie liczby pożarów utrudnia fakt, że w powszechnej świadomości sprawcami pożarów są bliżej nieokreśleni „inni”. Tymczasem prawie wszystkie pożary lasu powodują ludzie. Łamanie reguł bezpiecznego zachowania się w lesie, to jest prawdziwa przyczyna pożarów.

Publikujemy krótkie materiały video, które zostały przygotowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Świadomi zagrożenia”. Głównym celem akcji jest podniesienie świadomości w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu. Ważnym przesłaniem kampanii jest apel o aktywne reagowanie na zagrożenia, bowiem jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las.

Czytaj więcej...

Witajcie! Internetowy konkurs Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego „Zielony detektyw” wraca z 4. edycją. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Na czym polega? Już przypominamy - zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych publikowanych na naszej stronie internetowej oraz funpage'u Facebook. Odpowiedzi na zadania należy przesyłać mailowo na adres:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź, zostanie nagrodzona. Do wygrania nagroda książkowa.

Pobierz pliki:
Download this file (ZD-zagadka_nr1.jpg)ZD - zagadka nr 1152 Kb

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo.

Komisja Europejska ogłosiła nabór do Programu LIFE 2020 a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uprościł zasady współfinansowania polskich projektów LIFE.

W związku z tym, w najbliższym czasie – wszystkich zainteresowanych pozyskaniem środków na projekty w obszarze środowiska i klimatu – zapraszamy na następujące bezpłatne wydarzenia:

1)      Szkolenia online dt. przygotowania wniosków do Programu LIFE – 28 i 29 kwietnia:

http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1569,zapraszamy-na-szkolenia-online-dedykowane-przygotowaniu-wnioskow-do-programu-life.html

(w e-szkoleniach uczestniczyć będą przedstawiciele KE: NAT Maja Mikosińska – odpowiedzialna w agencji KE zajmującej się LIFE (EASME) za projekty przyrodnicze oraz ENV: Małgorzata Piecha – koordynator projektów środowiskowych w EASME, a także monitorzy projektów LIFE: NAT Marta Kaczyńska i ENV Zbigniew Karaczun)

2)      Wirtualną konferencję Komisji Europejskiej Information & Networking Day 2020 – 30 kwietnia:

http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1567,komisja-europejska-zaprasza-na-wirtualna-konferencje-information-networking-day-2020.html           

Pobierz pliki:
Download this file (Nowości w LIFE od NFOŚiGW.jpg)Nowości w LIFE2221 Kb
Download this file (Program LIFE dla klimatu.jpg)LIFE dla klimatu2336 Kb
Download this file (Program LIFE dla środowiska.jpg)LIFE dla środowiska2620 Kb

Czytaj więcej...