glpk

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję Czerwonej listy ptaków Polski (do pobrania pdf). Wypełnia ona ważną lukę w naszej wiedzy o aktualnym statusie zagrożenia krajowej awifauny i spełniać będzie w najbliższych latach istotną rolę w planowaniu działań związanych z ochroną przyrody. Więcej...

Ze smutkiem informujemy, iż 25 grudnia br. nieznani sprawcy podpalili i zniszczyli najokazalszy pomnik przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. To tragiczne zdarzenie jest niepowetowaną stratą dla kapitału naturalnego parku krajobrazowego, regionu i województwa, a także dla wszystkich, którzy mieli okazję podziwiać to  piękne drzewo.

Rosło już w drugiej połowie XV wieku i przez prawie 6 wieków przetrwało ekstrema pogodowe i zawieruchy wojenne. Było w dobrej kondycji. Lepszej niż jeszcze 50 lat temu, kiedy to ubytek pnia był tak duży, że można było wejść do środka. Teraz było to już niemożliwe,  gdyż drzewo powoli „zamykało” niepożądany otwór.

Jest wielce prawdopodobne, że gdyby nie szalona ingerencja człowieka dąb żyłby jeszcze dziesiątki jeśli nie setki lat, ciesząc swym widokiem następne pokolenia rodaków. Był najwartościowszym pomnikiem przyrody regionu i najważniejszym z 36 pomników GLPK. Będziemy zabiegać, mam nadzieję że wspólnie z nadleśnictwem Brodnica o to, aby nawet martwe drzewo pozostało w tym miejscu jako „świadek- pomnik” wspaniałego okazu przyrody, a także historii związanej z  miejscem, w którym rósł przez stulecia.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas 7 i 8) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych (klas 1-4). Jego celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy wiedzy na temat roślin miododajnych, pszczelarstwa, znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka. Więcej informacji:

https://www.kul.pl/konkurs-blizej-pszczol,art_82520.html

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego funpage'u Facebook. Publikujemy tam cykl infografik #przyrodaglpk z ciekawostkami ze świata przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsza z nich dotyczy znanej i lubianej wiewiórki pospolitej. Kliknij LINK.

Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)
Znana z widowiskowych skoków. Dzięki wyjątkowo elastycznym kościom i doskonałej technice, beż żadnej szkody dla zdrowia może skoczyć nawet z 15 metrów. Wiewiórki niezwykle dbają o czystość swojego futra, wylizując je nawet kilka razy dziennie. Wiewiórki tworzą również ,,rodziny zastępcze’’. Mało kto wie, że przygarniają potomstwo innych osobników, jeżeli matce przydarzy się coś złego. Długość życia wiewiórki waha się od pięciu do siedmiu lat.

I choć nic nie zastąpi namacalnego kontaktu z przyrodą, nasze edukatorki nieprzerwanie starają się utrzymywać w dzieciach zainteresowanie i zamiłowanie do środowiska przyrodniczego oraz ekologii. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, nasza oferta edukacyjna jest prowadzona w trybie zdalnym. Serdecznie zapraszamy do kontaktu:
tel. (56)4918151, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Z naszą pełną ofertą edukacyjną możesz zapoznać się TUTAJ.

 

Więcej informacji

20-tego października obchodzimy w Polsce  Dzień Krajobrazu. Tego dnia, w 2000 roku została podpisana we Florencji Europejska Konwencja Krajobrazowa. Jej zasadniczym celem jest „promowanie ochrony, gospodarki i planowania krajobrazu, a także organizowanie współpracy europejskiej w zakresie zagadnień dotyczących krajobrazu”.

Czytaj więcej...

W 2020 roku Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy uzyskał dofinansowanie z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu na organizację jednodniowych zajęć edukacyjnych. Przedsięwzięcie było elementem wspólnego projektu parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt miał na celu uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej parków. Dzięki dotacji, od lipca do połowy października br., przeprowadzono w GLPK 38 zajęć warsztatów przyrodniczych dla łącznej liczby 600 osób. Dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęciach w sali dydaktycznej Ośrodka edukacji ekologicznej w Rudzie oraz w terenie na ścieżce dydaktycznej, gdzie poznawali przyrodę Parku, obserwowali napotkane gatunki fauny i flory, zbierali i określali różne okazy z wykorzystaniem sprzętu badawczego. Oferta tematyczna przygotowana była zarówno dla dzieci najmłodszych (w wieku przedszkolnym) jak i starszych (kl. I-III i IV-VIII). W zależności od grupy wiekowej, warsztaty wzbogacane były pracami plastycznymi, quizami lub prostymi zadaniami badawczymi. Poniżej krótka fotorelacja:

Czytaj więcej...

Wzorem lat ubiegłych, we współpracy z PTTK, lokalnymi samorządami, nadleśnictwami i stowarzyszeniami organizujemy Międzypokoleniową Sztafetę Turystyczną "Razem do trójstyku". Startujemy w sobotę 26 września. Serdecznie zapraszamy do wspólnej wędrówki w pięknych okolicznościach przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Zgłoszeni uczestnicy wyruszą z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie). Proponujemy Państwu do wyboru trzy sztafety: nordic-walking / pieszą o godz. 9:00 (lider: Robert Sargalski), rowerową o godz. 10:00 (lider: Fundacja "Jaskółka") oraz biegową o godz. 10:30. Punkt startowy znajduje się w Górznie na rynku przy wiacie (tzw. "Hip-Chacie"). Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , tel. (56)4989253.

Pobierz pliki:
Download this file (Razem_do_trojstyku_2020.jpg)Plakat informacyjny611 Kb

Czytaj więcej...