Wydarzenia

 • Prace serwisowe

  19.02.2021

  Ze względu na prowadzone prace serwisowe, strona internetowa Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego wyświetla się wg stanu na dzień 13.10.2020 r. Wszystkie bieżące treści będą sukcesywnie przywracane. Przepraszamy na niedogodności.

   
 • Razem do trójstyku 2020

  13.10.2020

  Wzorem lat ubiegłych, we współpracy z PTTK, lokalnymi samorządami, nadleśnictwami i stowarzyszeniami organizujemy Międzypokoleniową Sztafetę Turystyczną "Razem do trójstyku". Startujemy w sobotę 26 września. Serdecznie zapraszamy do wspólnej wędrówki w pięknych okolicznościach przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Zgłoszeni uczestnicy wyruszą z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie). Proponujemy Państwu do wyboru trzy sztafety: nordic-walking / pieszą o godz. 9:00 (lider: Robert Sargalski), rowerową o godz. 10:00 (lider: Fundacja "Jaskółka") oraz biegową o godz. 10:30. Punkt startowy znajduje się w Górznie na rynku przy wiacie (tzw. "Hip-Chacie"). Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (56)4989253.

  Attachments:
  Download this file (Razem_do_trojstyku_2020.jpg)Plakat informacja611 kB
   
 • Piknikowanie w gminie Brzozie

  13.10.2020

  Za nami cykl pikników pn. "Śniadanie na trawie". Imprezy odbyły się w trzech terminach (26 lipca, 2 sierpnia i 9 sierpnia br.) w trzech różnych miejscach tj. w Brzoziu, Jajkowie i Wielkim Leźnie. Na uczestników czekało wiele ciekawych atrakcji. W programie przewidziano poranną gimnastykę z instruktorem, gry zespołowe i konkursy z nagrodami na stoisku Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, punkt ze strzelnicą, zabawy ruchowe z animatorką. Z atrakcji chętnie korzystali zarówno młodsi, jak i starsi. Pozytywna atmosfera i świetna pogoda zapewniły przybyłym miło spędzony czas. Głównym organizatorem pikników był Urząd Gminy Brzozie. Stoisko GLPK zostało wyposażone ze środków unijnych w ramach projektu "Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego. Lubię tu być... na zielonym!".

   
 • Rekrutacja do Młodzieżowej Rady Ekologicznej

  27.08.2020

  Zmiana terminu zakończenia rekrutacji do Młodzieżowej Rady Ekologicznejzgłoszenia przyjmowane są do 19 sierpnia bieżącego roku.
  Zapisy przez e-formularz: https://mre.srodowisko.gov.pl/dolacz-do-nas/

   
 • Modliszka… brzmi egzotycznie

  06.08.2020

  Modliszka… dla wielu brzmi egzotycznie. Tymczasem jeden spośród 2300 znanych gatunków tego owada, występuje również w Polsce. Mowa o modliszce zwyczajnej Mantis religiosa. Modliszka w Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Owad widnieje także w Polskiej Czerwonej Księdze jako gatunek bardzo wysokiego ryzyka (EN). Do niedawna można ją było zaobserwować głównie w Kotlinie Sandomierskiej. Najprawdopodobniej ocieplający się klimat zachęcił te owady do rozprzestrzeniania się. Obecnie modliszkę można spotkać (najczęściej w okresie od sierpnia do października) w coraz większej liczbie miejsc, także w okolicach miastach. Nazwa „modliszka” nawiązuje do charakterystycznej pozy, przypominającej złożone ręce do modlitwy.

   

Warto zobaczyć

 • Czosnek niedźwiedzi

  04.12.2013

  Roślina rzadko spotykana na terenach niżowych. Uznawana za gatunek górski. Występuję w miejscach gdzie utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina wydziela charakterystyczną woń czosnku, szczególnie intensywną w okresie kwitnienia. Czosnek niedźwiedzi licznie występuje w rezerwacie "Szumny Zdrój", gdzie porasta podmokłe tereny źródliskowe. Jedno z jego stanowisk możemy obserwować niedaleko jeziora Wapionka. Roślina jest objęta ochroną gatunkową, pamiętajmy o tym, aby jej nie zrywać oraz dbać o miejsca jej występowania. Więcej na temat czosnku niedźwiedziego tutaj.

   
 • Park miejski i "Kopiec" w Górznie

  01.12.2013

  Zachęcamy do odwiedzenia Parku Miejskiego oraz "Dziewiczego Kopca" w Górznie z widokami na jezioro Górzno.

   
 • Wioska mydlarska

  11.07.2017

  Wioska mydlarska "Teodoryk" oferuje dzieciom i wycieczkom szkolnym warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe, naturalne mydła; wizytę w starej pralni gdzie będą mogły wypróbować stare, ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania.
  Strona internetowa
  Profil Facebook

   
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

  02.11.2013

  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.

   
 • Jezioro Czarny Bryńsk

  20.02.2014

  Malownicze, śródleśne jezioro leżące w granicach rezerwatu florystycznego "Czarny Bryńsk". Nad brzegiem jeziora rośnie rzadka w tej części Polski szuwarowa roślina - kłoć wiechowata. Na powierzchni wody zaobserwować można skupienia grzybieni białych. Natomiast na przylegającym do jeziora torfowisku (objętym ochroną ścisłą) występują inne chronione gatunki roślin tj.: rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa.