Wydarzenia

 • ZIELONY DETEKTYW 2021 - ZAGADKA NR 4

  19.07.2021

  Zagadka nr 4: Rozpoznaj i podaj nazwę gatunkową grzyba z rozsypanki nr 4 (w załączniku).

  Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

  Rozstrzygnięcie dn. 21.07.2021 r.
  Nagrodę wygrywa Staś Jankowski
  Poprawna odpowiedź: Borowik szlachetny

  Attachments:
  Download this file (Rozsypanka nr 4.pdf)Rozsypanka nr 4532 kB
   
 • ZIELONY DETEKTYW 2021 - ZAGADKA NR 3

  16.07.2021

  Zagadka nr 3: Rozpoznaj i podaj nazwę gatunkową zwierzęcia z rozsypanki nr 3 - w załączniku.

  Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

  Rozstrzygnięcie dn. 19.07.2021 r.
  Nagrodę wygrywa Agnieszka Prelewska
  Poprawna odpowiedź: Zając szarak

  Attachments:
  Download this file (Rozsypanka nr 3.pdf)Rozsypanka nr 3595 kB
   
 • Znawcy parków krajobrazowych z Więcborka

  13.07.2021

  Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku (powiat sępoleński), zdobyli trzecie miejsce w ogólnokrajowym konkursie „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. Ich wiedza i umiejętności pozwoliły na pokonanie w finale reprezentacji jedenastu województw. Laureaci, ich rodzice i nauczyciele spotkali się wczoraj (12 lipca) z marszałkiem Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim. Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

  - Tak wysokie miejsce jest efektem ciężkiej pracy uczniów, ich rodziców, opiekunów oraz zaangażowania naszych instytucji promujących walory przyrodnicze regionu. To wspaniałe, że właśnie poprzez młodych ludzi możemy zwracać uwagę na piękno środowiska przyrodniczego - mówił marszałek Piotr Całbecki. 

   
 • Informacja o przedłużeniu terminu składania ofert pracy

  13.07.2021

  Dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego informuje o przedłużeniu terminu składania ofert pracy na wolne stanowisko pracy do spraw ochrony zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych - oferta nr 1/2021 z dnia 1 lipca 2021 r.

  Nowy termin składania ofert:
  Osoby zainteresowane prosimy o składanie ofert do 28 lipca 2021 r.

  Pozostałe zasady naboru pozostają bez zmian:

  Ogłoszenie o naborze (BIP)

   
 • Zielony detektyw 2021 - zagadka nr 2

  12.07.2021

  Zagadka nr 2: Rozpoznaj i podaj nazwę gatunkową rośliny z rozsypanki nr 2 - w załączniku.

  Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

  Rozstrzygnięcie dn. 13.07.2021 r.
  Nagrodę wygrywa Adam Czarnecki
  Poprawna odpowiedź: Rosiczka okrągłolistna 

  Attachments:
  Download this file (Rozsypanka nr 2.pdf)Rozsypanka nr 2242 kB
   

Warto zobaczyć

 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

  02.11.2013

  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.

   
 • Czosnek niedźwiedzi

  04.12.2013

  Roślina rzadko spotykana na terenach niżowych. Uznawana za gatunek górski. Występuję w miejscach gdzie utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina wydziela charakterystyczną woń czosnku, szczególnie intensywną w okresie kwitnienia. Czosnek niedźwiedzi licznie występuje w rezerwacie "Szumny Zdrój", gdzie porasta podmokłe tereny źródliskowe. Jedno z jego stanowisk możemy obserwować niedaleko jeziora Wapionka. Roślina jest objęta ochroną gatunkową, pamiętajmy o tym, aby jej nie zrywać oraz dbać o miejsca jej występowania. Więcej na temat czosnku niedźwiedziego tutaj.

   
 • Pracownia na kółkach

  18.05.2017

  Skryta wśród lasów i pól Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Brynicy, niedaleko Górzna czeka na odkrycie przez spragnionych kreatywnego tworzenia oraz dobrych relacji ze sobą i przyrodą "Pracownia na kółkach wraz z Kozią Zagrodą". Pracownia oferuje warsztaty rzemieślnicze, artystyczne, podróżnicze i serowarskie dla każdego. Więcej.

  Profil Facebook

   
 • Tor tubingowy w Małym Leźnie

  20.07.2014

  Tubing jest nową forma atrakcji, cieszącą się dużą popularnością. Pod tą angielską nazwą kryje się jazda po śniegu lub specjalnych matach na nadmuchanych oponach. Tor tubingowy w Małym Leźnie dostępny jest zarówno w zimę, jak i latem. Zbudowany jest ze specjalnie profilowanych zakrętów i przypomina nieco tor saneczkowy. Zimą tor wypełniony jest śniegiem, natomiast latem jeździmy po specjalnych matach. Z zabawy mogą korzystać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Kontakt: „Stajnia Leźno”, Małe Leźno 44, tel. (56) 49 35 607, kom. 731 931 236.
  Profil Facebook

   
 • Wioska mydlarska

  11.07.2017

  Wioska mydlarska "Teodoryk" oferuje dzieciom i wycieczkom szkolnym warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe, naturalne mydła; wizytę w starej pralni gdzie będą mogły wypróbować stare, ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania.
  Strona internetowa
  Profil Facebook