bpk
 • Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

 • Dolina Drwęcy

 • Bagienna Dolina Drwęcy

 • Kwiatostan dziewanny

 • Borowik szlachetny

Wydarzenia

 • Szaleństwa ekologiczne 2018

  17 maj 2018

  W dniu 17.05.2018 r. odbył się konkurs wiedzy ekologicznej „SZALEŃSTWA EKOLOGICZNE 2018”. Organizatorem konkursu był Brodnicki Park Krajobrazowy. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych. Tematem przewodnim tegorocznej Edycji konkursu była wiedza dotycząca owadów występujących na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Celem konkursu było rozbudzenie i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu, szerzenie wiedzy ekologicznej wśród młodzieży, rozbudzanie wrażliwości na piękno swojego regionu, naukę poprzez zabawę.

  Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmował test wiedzy ogólnej o Brodnickim Parku Krajobrazowym. Drugi etap to zadania w terenie związane z tematyką owadów. W konkursie udział wzięły cztery gimnazja z naszego powiatu:

  I miejsce: Gimnazjum z Pokrzydowa

  II miejsce: Gimnazjum ze Zbiczna

  III miejsce: Gimnazjum nr 1 z Brodnicy

  IV miejsce: Gimnazjum nr 2 z Brodnicy

  Po wykonaniu zadań młodzież spędziła miło czas w przy ognisku na Polu Namiotowym w Grzmięcy, gdzie nastąpiło podsumowanie konkursu oraz rozdanie nagród sfinansowanych z środków WFOŚiGW w Toruniu.

       

   
 • XVII Edycja Konkursu PPKP

  26 marzec 2018

  Dnia 23.03.2018 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świeciu na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego odbyła się XVII Edycja Ogólnopolskiego konkursu „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”.

  Celem konkursu było między innymi: poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska, zrozumienie zależności zachodzących pomiędzy organizmami, doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, integracja uczniów oraz wymiana doświadczeń miedzy szkołami i służbami parków krajobrazowych oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczej młodzieży.

  W finale wzięło udział ponad 60 osób, w tym przede wszystkim młodzież gimnazjalna, młodzież szkół podstawowych, nauczyciele, koordynatorzy oraz zaproszeni goście.

  W konkursie brali udział uczniowie gimnazjów z gmin, które wchodzą w skład parków krajobrazowych i ich otulin z województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Koordynatorem wojewódzkim konkursu jest Brodnicki Park Krajobrazowy.

  Klasyfikacja grup:

  I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Niewieścinie drużyna z Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, opiekun: Krystyna Zbielska

  II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sępólnie Krajeńskim drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, opiekun: Grażyna Maciaszek

  III miejsce: Gimnazjum w Pokrzydowie drużyna z Brodnickiego Parku Krajobrazowego, opiekun: Barbara Kopańska

  IV miejsce: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lnianie drużyna z Wdeckiego Parku Krajobrazowego, opiekun: Barbara Kuta

  V miejsce: Gimnazjum nr 2 im. Polskiego  Czerwonego Krzyża w Kruszwicy drużyna z Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, opiekun: Barbara Kostur

   
 • Noc Sów

  19 marzec 2018

  Brodnicki Park Krajobrazowy w dniach 15-16 marca 2018 r. po raz drugi włączył się w ogólnopolską akcję edukacyjną NOC SÓW poświęconą tym tajemniczym ptakom. Wydarzenie poprowadzili pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego – Katarzyna Czubachowska oraz Alicja Tomczyk. Zajęcia zaplanowano dla uczniów szkół średnich. Pomysłodawcami tego ogólnopolskiego wydarzenia są "Ptaki Polskie"  oraz  Stowarzyszenie Ochrony Sów.  Grupa uczestników spotkała się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj", gdzie na sali edukacyjnej zaplanowano film pt. "SOWY POLSKI". Następnie grupa udała się w teren, gdzie nasłuchiwano i wabiono sowy. Zajęcia te pozwoliły odkryć świat sów, wzbogacić wiedzę o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznać metody badań i ochrony tych ptaków.  Zgłaszając uczestnictwo naszego Parku w Nocy Sów, pod patronatem "PTAKI Polskie", nasze wydarzenie zostało ujęte jako zamknięte i skierowane do konkretnej  grup wiekowej młodzieży (uczniowie szkół średnich).

   

   
 • Zaproszenie na jednodniowe wycieczki

  12 marzec 2018

  Mamy przyjemność zaprosić placówki edukacyjne regionu, gmin sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie, do udziału w darmowych jednodniowych wycieczkach po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych. Wycieczki finansowane są w ramach realizowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”.

  Wycieczki odbywać się będą w miesiącach kwietniu, maju i czerwcu 2018 r. Ofertę atrakcyjnych, pobudzających wyobraźnię zajęć kierujemy do uczniów szkół podstawowych. Plenerowe warsztaty  poprowadzą wykwalifikowani „zieloni edukatorzy” posiadający bogate doświadczenie w dziedzinie edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Zapewniamy transport do parku i z powrotem, a na miejscu profesjonalnych animatorów zajęć, ciepły poczęstunek „kuchni polowej” dla dzieci i opiekunów oraz konkursy z nagrodami. Zajęcia poświęcone będą tematyce proekologicznej oraz przybliżą uczniom dziedzictwo przyrodnicze naszego województwa. O uczestnictwie w jednodniowej wycieczce decydowało będzie pierwszeństwo zgłoszeń według klucza powiatów województwa, z których napływały będą zgłoszenia szkół.

  Zgłoszenia proszę przesyłać na adres mailowy  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. do dnia 15 marca 2018 r. do godziny 9.00.

  https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/32188-wycieczka-plus-lekcja-zapraszamy-podstawowki

   
 • Szkolenie dla przedsiębiorców

  02 marzec 2018

  Mamy przyjemność zaprosić przedsiębiorców naszego regionu, prowadzących swoją działalność gospodarczą na terenie obszarów chronionych, do udziału w szkoleniu organizowanym przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu "Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być...na zielonym!". 

  Podczas szkolenia poruszana będzie tematyka z zakresu:

  - aspektów prawnych prowadzenia różnych typów działalności gospodarczej na terenach chronionych,

  - pogłębiania świadomości przedsiębiorców dotyczących walorów "ekologicznych" produkowanych dóbr lub świadczonych usług,

  - możliwości wnioskowania o dofinansowanie przedsiębiorców z terenów chronionych województwa kujawsko-pomorskiego,

  - umiejętnego wykorzystania powyższych cech w reklamie, marketingu, w tym marketingu terytorialnego.

  Szkolenie odbędzie się w dniu 28 marca 2018 r. (środa) w siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, Grzmięca 10, 87-312 Pokrzydowo o godzinie 9.00.

  Więcej informacji w załączniku.

  Pobierz pliki:
  Download this file (SKSPR1-803-18030213400.pdf)SKSPR1-803-18030213400.pdf61 Kb