Wydarzenia

 • Wojewódzki etap konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

  29.04.2021
   Prezentujemy wyniki wojewódzkiego etapu konkursu
  "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"
  I miejsce: KPK
  test + rozpoznawanie= 63+56=119
  II miejsce: BPK
  test + rozpoznawanie= 59+58=117
  III miejsce: WPK
  test + rozpoznawanie= 54+39=93
  IV miejsce: ZPChIN
  test + rozpoznawanie= 43+11=54
  GRATULUJEMY ZWYCIĘSTWA DRUŻYNIE Z KPK 🙂
  Tym samym zapraszamy drużynę do reprezentowania naszego województwa na finale ogólnopolskim.
   
 • Bujanka większa......

  29.04.2021

  Dzisiaj przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego odwiedzała kwiaty ziarnopłonu wiosennego bujanka większa (Bombylius major), zwana inaczej "kukułczym kolibrem". Bujanki są ciepłolubnymi muchówkami i dlatego najłatwiej zaobserwować je w słoneczne dni. Bujanki opanowały sztukę zawisania w powietrzu. Chcąc się pożywić podlatuje do wybranego przez siebie kwiatka i zawisa przed nim, zbliżając do niego swoją pokaźną ssawkę. Tryb żerowania, który do minimum ogranicza kontakt z płatkami kwiatów, zwiększa jej bezpieczeństwo. Dzięki temu są bardzo trudnym łupem dla pająków czyhających w kwiatach.

    

   
 • Rozstrzygnięcie konkursu z okazji Światowego Dnia Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”

  29.04.2021
  Rozstrzygnięcie konkursu z okazji Światowego Dnia Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”
  Kategoria wiekowa:
  Uczniowie I-III
  I miejsce Franciszek Wójcik - klasa 1, Szkoła Podstawowa w Zbiczno
  II miejsce Filip Mirosław - klasa 2, Szkoła Podstawowa w Brzoziu Lubawskim
  III miejsce Zofia Dobies - klasa 2, Szkoła Podstawowa w Brzoziu Lubawskim
  Uczniowie IV-VIII
  I miejsce Dominika Sosnowska - klasa 6a, Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy
  II miejsce Julia Kamińska - klasa 6a, Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy
  III miejsce Nikodem Dobies - klasa 7, Brzozie Lubawskie
  Wygrani zostaną nagrodzeni.
   
 • Konkurs !!! Światowy Dzień Ziemi 2021 "Przywróć naszą Ziemię"

  14.04.2021

  Konkurs !!!

  Światowy Dzień Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”

  Na całym świecie Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. Jest ono wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

  W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi Brodnicki Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie na wykonanie plakatu nawiązującego do tegorocznego hasła „Przywróć naszą Ziemię”. Praca powinna być wykonana w formacie A3 dowolną technika plastyczną.

  Celem konkursu jest pokazanie, że drobne czynności proekologiczne, które mogą wydawać się nieistotne, w perspektywie czasu przynoszą pozytywne efekty.

  Konkurs skierowany jest dla uczniów klas szkół podstawowych.

  Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

  • Uczniowie klas I-III
  • Uczniowie klas IV-VIII

  Zdjęcia wykonanych plakatów należy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 20.04.2021 roku.

  Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną opublikowane na https://www.facebook.com/Brodnicki-Park-Krajobrazowy-187034278536289 oraz na stronie internetowej http://parki.kujawsko-pomorskie.pl/bpk

  Autorzy trzech najciekawszych prac otrzymają nagrody.

  Zgłoszenie pracy do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jej publikację.

  Dane osobowe uczestników będą wykorzystane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzców
  i przyznania nagród w konkursie.

   
 • Komunikat Dyrektora BPK

  12.08.2020

  Komunikat Dyrektora Brodnickiego Parku Krajobrazowego w sprawie organizacji pracy.

  Attachments:
  Download this file (Komunikat o wolnym dniu.pdf)Komunikat o wolnym dniu.pdf493 kB
   

Warto zobaczyć

 • Pomniki przyrody

  02.12.2013

  Przy Brodnickim Parku Krajobrazowym działa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „Pojezierze Brodnickie”, które zrealizowało projekt pod tytułem „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego poprzez zabezpieczenie i oznakowanie pomników przyrody na terenie LGR Drwęca”

   

  W ramach operacji realizowane były następujące zadania:

  I. Cięcia pielęgnacyjne drzew i wykonanie wiązań elastycznych w koronach drzew

  Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez wykonanie niezbędnych:

  - cięć pielęgnacyjnych (zakres cięć nastawiony na maksymalne zachowanie pierwotnego charakteru korony – głównie cięcia odciążające zagrożone złamaniem konary, usunięcie niebezpiecznego posuszu)

  - wiązań elastycznych systemów Cobra/Boa w koronach drzew zabezpieczających niebezpieczne rozwidlenia  typu V przed rozłamaniem (wiązania bezinwazyjne). 

  II. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo oraz tablicami przyrodniczo-informacyjnymi. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo wraz z informacjami o gatunku drzewa (nazwa polska i łacińska) i parametrach drzewa (wysokość, obwód w pierśnicy) oraz oznakowanie ścieżek/dróg dostępu do pomników przyrody z dróg publicznych, dróg rowerowych – ustawienie tablic informacyjnych zawierających dane o odległości, sposobie dostępu i rodzaju obiektu pomnikowego oraz znakowanie farbą trasy dojścia. 

  III. Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody

  Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody- stan przed wykonaniem prac, w trakcie ich realizacji i po wykonaniu prac (w formie elektronicznej i w formie zdjęciowej 13x18cm).

  IV. Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez ogrodzenie drzew.

  Zabezpieczenie terenu poprzez ogrodzenie drzew pomnikowych stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa zwiedzających pod obrysem korony- wykonanie ogrodzenia drzew z materiałów naturalnych wkomponowanych w otaczający krajobraz

   

   
 • Nordic Walking

  02.12.2013

  Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy: żółta o długości 3,2 km, zielona 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym czerwona 8,2 km trasa  i oznakowana kolorem czarnym 9,9 km pętla. Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie BPK. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre  z atrakcji, czekających nas na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi.